Improvizacijos stovykla akordeonistams

Rugpjūčio 5–12 dienomis Varėnoje vyko pirmoji Lietuvoje improvizacijos stovykla jauniesiems akordeonistams. Džiazo muzikos atlikėjas, akordeonistas Nerijus Bakula, turintis dešimtiems metų pedagoginės veiklos bei penkiolikos metų patirtį scenoje, nuolat koncertuojantis su įvairiais atlikėjais, visą savaitę dirbo ir dalijosi žiniomis su dvidešimčia jaunųjų akordeonistų, norinčių išmokti improvizuoti, susipažinti su džiazo muzika ar gilinti jau turimus įgūdžius. Šioje stovykloje Sauliaus Sondeckio menų mokyklai atstovavo ir žinių sėmėsi mokytojos ekspertės Marytės Markevičienės akordeono klasės mokinys Arnas Šimaitis.

N. Bakula dirbo pagal J. Begonzi ir M. Levine metodiką. Stovyklos dalyviai kasdien klausė teorijos kursą, grodavo įvairias užduotis, kurias sudarė harmoninės slinktys, dermės, bliuzo atlikimo taisyklės, akompanavimo schemos. Visos septynios stovyklos dienos buvo itin kruopščiai suplanuotos darbui ir rezultatų siekimui. Darbas vyko nuo dešimtos valandos ryto iki pietų. Išsyk po valandos pietų užsiėmimai tęsėsi iki šeštos valandos vakaro vakarienės. Neretai po vakarienės, trumpai pailsėję, dalyviai dar skubėdavo valandėlei kitai į mokyklą, kur imdavo instrumentus ir darsyk įtvirtindavo darbo dienos teoriją bei praktiką. Kiekvienas atsakingai ruošėsi stovyklos baigiamajam koncertui. Dalyviams muzikuojant po du ar tris buvo paskirtos muzikinės temos, kurioms kiekvienas individualiai turėjo parengti ir savas improvizacijas. Stovyklos metu išmokti kūriniai buvo atlikti jaunimo dienos renginyje miesto visuomenei bei akompanuojant profesionaliems džiazo atlikėjams – pianistui Pauliui Zdanavičiui ir būgnininkui Martynui Lukoševičiui. Jauniesiems akordeono atlikėjams tai buvo išties didelė patirtis.

Improvizacijos stovyklos organizatoriai dalyviams sudarė sąlygas pamatyti ir susipažinti su nuostabiu Varėnos kraštu. Surengė išvyką į Merkinę, parodė žymųjį piliakalnį, apžvalgos bokštą, piramidę. Suorganizavo jodinėjimo žirgais vakarą su vakariene prie laužo ant Merkio upės kranto. Dar vienos dienos pavakarę visus pakvietė plaukti baidarėmis ir grožėtis Merkiu. Atsipūsti po intensyvios darbo dienos visiems patiko drauge žiūrint filmą vietiniame kino teatre. Visos stovyklos metu vyravo pozityvi ir itin darbinga atmosfera.

Stovykloje visą šią intensyvią savaitę praleidęs Arnas Šimaitis dalijosi savo neblėstančiais įspūdžiais ir patirtimis: „Tai buvo pirmoji stovykla mano gyvenime, o dar ir pirmoji džiazo stovykla akordeonistams Lietuvoje! Visada įsivaizdavau, kad stovyklos yra linksmos – poilsis ir mėgavimasis vasara su kitais linksmais žmonėmis. Ko gero visi taip įsivaizduoja tobulą stovyklą. Pasirodo, būna kur kas tobulesnių stovyklų, kuriose tenka dirbti pilną darbo dieną, tačiau tas darbas yra toks malonus, taip gerai suplanuotas, kad jį vadinti „darbu“ yra tiesiog per stipru, labiau tinka apibūdinimas „prasmingas tobulėjimas ir poilsis“. O visos organizatorių paruoštos veiklos stovyklą padaro tokią, kad vos nubudus norisi išsyk keliauti groti, mokytis džiazo meno paslapčių, o vakare ir vėl su visais leisti vakarą jodinėjant žirgais ar kino teatre, ir, žinoma, visiems drauge palaikant krepšinio rinktinę.

Buvau labai laimingas, kai prieš dvejus metus, išgirdęs savo mėgstamą atlikėją Ray Charles, prisėdau prie pianino ir praleidau visą naktį ieškodamas įvairių dermių. Dabar esu dar laimingesnis, nes visą savaitę mokiausi improvizuoti iš šios srities profesionalo, akordeonisto Nerijaus Bakulos, ir jo dėka pagaliau galiu visą tai daryti ne ką prasčiau ir savo instrumentu – akordeonu. Esu labai dėkingas savo mokytojai Marytei Markevičienei, paskatinusiai mane dalyvauti tokioje stovykloje, kur gavau daug naujų patirčių ir žinių, kuo galėsiu naudotis kasdien tobulindamas savo atlikimo įgūdžius“.

Giedrė Bernotaitė

Kategorijos: Uncategorized.

Komentavimo galimybė išjungta.