Pamoka spaustuvėje „Titnagas“

Spalio 8 dieną III gimnazijos klasės mokinės, besimokančios grafinio dizaino, su dailės mokytoja Janina Budriene apsilankė Šiaulių miesto spaustuvėje „Titnagas“. Spaustuvė įkurta 1923 m. rugsėjo 1 d. Jos steigėjas Jonas Šliūpas – žinomas valstybės veikėjas, medicinos  daktaras – pavadinimą „Titnagas“ suteikė neatsitiktinai. „Be kibirkšties, gaunamos skeliant šį kietą akmenį į akmenį, žmogaus gyvenimas būtų tamsesnis“ – teigė jis. Pirmieji 6 spaustuvės darbuotojai bei vadovai, kaip ir visa technika, atkeliavo iš Karaliaučiaus ir Tilžės. Tekstai buvo renkami rankomis, spausdinami darbininko sukama mašina. Kiekvieną tuometinį spaustuvės leidinį galima laikyti rankų darbo kūriniu.

Spaustuvėje dirbantis dizaineris Linas Janonis išsamiai papasakojo apie programas, su kuriomis reikia maketuoti knygas, lankstinukus, laikraščius, kalendorius. Papasakojo apie RGB ir CMYK spalvų modelius. Mokinės sužinojo, kad RGB yra sudarytas iš raudonos, žalios, mėlynos spalvų ir paprastai naudojamas ekranuose bei skaitmeninės žiniasklaidos priemonėse. Ekranai, į kuriuos žvelgiame kiekvieną dieną yra sudaryti iš RGB pikselių. Būtent dėl to televizoriuje mes galime įžvelgti net smulkiausias detales. Tuo tarpu CMYK spalvų modelis naudojamas kaip šviesumą/tamsumą koreguojantis parametras. Spaudoje sumaišius žydrą, purpurinę ir geltoną spalvas, dėl dažuose esančių pigmentų gaunama tamsi (purvina) ruda, o ne gryna juoda spalva. Todėl tamsiausiems vaizdo elementams pakoreguoti naudojami papildomi juodi dažai.

Mūsų gimnazistėms, besimokančioms grafinio dizaino, ypač svarbu suprasti spalvų modelių skirtumus. Pavyzdžiui, projektuojant knygos viršelį geriau naudoti CYMK modelį, nes galutinis produktas bus atspausdintas, o kuriant skaitmeninį knygos variantą – geriau pasitarnaus RGB.
Spaustuvės dizaineris L. Janonis parodė, kaip įgyvendinami klientų užsakymai nuo idėjos iki galutinio produkto. Mokinės turėjo puikią galimybę pasitikrinti teorines žinias, kurias galės pritaikyti grafinio dizaino pamokų metu.

Mokytoja Janina Budrienė ir ugdymo karjerai konsultantė Giedrė Kielaitė

Kategorijos: Uncategorized.

Komentavimo galimybė išjungta.