Pamoka su kompozitore Raminta Šerkšnyte

Balandžio 11 d. į Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnaziją atvyko viena žinomiausių Lietuvos  kompozitorių Raminta Šerkšnytė. Susitikti su garsia menininke susirinko gimnazijos 6, II ir IV gimnazijos klasių moksleiviai. Kompozitorė papasakojo moksleiviams, jog savo pirmąjį  kūrinį – trumputę pjesę fortepijonui ji parašė būdama vos septynerių metų. Vėliau, besimokydama Kauno Juozo Naujalio muzikos mokykloje, ji vis labiau pamėgo improvizuoti fortepijonu. Vienas po kito gimė jos saviti ir įtaigūs opusai, kuriuose susipina postromantizmo, minimalizmo bei avangardo stilistikos bruožai.

Pasidalijusi savo prisiminimais Raminta Šerkšnytė pakvietė mūsų mokyklos moksleivius dalyvauti Nacionaliniame moksleivių muzikos kūrinių konkurse „Mano nata“.

Kompozitorė taip pat pasiūlė išklausyti kai kurių jos kūrinių ištraukų ir pasižiūrėti jų video įrašų. Opera vaikams „Penki Merės Popins stebuklai“ (premjera įvyko 2017 metais) – tai nuostabi muzikinė pasaka, kurioje stebuklingas Merės pasaulis yra priešpastatomas šaržuotiems, vien tik savo kasdienybe besirūpinantiems kitiems personažams. Tai labai ryški, efektinga, spalvinga ir temperamentinga opera, kurią malonu pamatyti ne tik vaikams, bet ir suaugusiems.

Kitas R. Šerkšnytės kūrinys vaikams, apie kurį ji papasakojo – tai Koncertas fleitai solo ir kameriniam orkestrui, turintis pavadinimą „Mažojo princo pasaka“ (2007). Autorė paaiškino, jog šiame kūrinyje ji siekė perteikti šviesią A. de Saint-Exupery knygos nuotaiką. Klausytojus sužavėjo nuoširdžios, dainingos fleitos melodijos bei paprasta ritmika.

Moksleiviai entuziastingai klausėsi ir R. Šerkšnytės kūrinio „Idee fixe“ („Įkyri mintis“, 2002). Kūrinyje, skirtame atlikti šešiais mušamaisiais instrumentais, minimalistinė stilistika priešpastatoma galingam, temperamentingam forte.

Savo grožiu ir didingumu ypač išsiskyrė R. Šerkšnytės „Gloria“ (2017). Šis kūrinys, skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti, skambėjo 2018 m. vasario 16 d. LOBT įvykusiame iškilmingame koncerte. Tai šventiškas, spalvingas himnas Lietuvai, kurį atliko net keturi chorai, trys simfoniniai orkestrai.

Pamoka su Raminta Šerkšnyte paliko gilų įspūdį tiek moksleiviams, kurie susidomėję klausėsi šios kompozitorės muzikos ir jos pasakojimo, tiek pamokoje dalyvavusioms mokytojoms. Už galimybę dalyvauti projekte „Pamoka su kompozitoriumi“ dėkojame VšĮ „Mano nata“ ir jos direktorei Žydrei Jankevičienei, Lietuvos kompozitorių sąjungai, Muzikos ir meno mokyklų ir Lietuvos muzikos mokytojų asociacijoms, Lietuvos kultūros tarybai, kuri finansuoja šį projektą.

Mokytoja Sigita Petrauskaitė

Kategorijos: Uncategorized.

Komentavimo galimybė išjungta.