Tarptautinis projektas įgyvendintas

Gimnazijoje 2022-ųjų metų pirmąjį pusmetį buvo vykdomi net trys tarptautiniai muzikos projektai. Paskutinis birželio mėnesį startavęs buvo Šiaulių miesto reprezentacinio renginio statusą turintis projektas „VI tarptautinis Sauliaus Sondeckio jaunųjų stygininkų ir pianistų konkursas“.

Nuo 2003 metų pradėjęs gyvuoti šis konkursas buvo palaikomas ir remiamas paties profesoriaus Sauliaus Sondeckio. Deja, pastarųjų dviejų konkursų dalyviams nebeteko tiesiogiai susitikti su maestro… Tačiau šio pasaulyje žinomo muziko dvasia, inteligencija, pagarba menui, jauniesiems atlikėjams nuolat jaučiama tiek organizatorių, tiek dalyvių ir klausytojų aplinkoje.

Šio projekto vadovė, visų renginių iniciatorė ir organizatorė, smuiko mokytoja Nijolė Prascevičienė visomis turimo įdirbio pastangomis siekė, kad šių metų konkursas išlaikytų aukštą meninį ir kultūrinį lygį. Jaunieji atlikėjai, kurių amžius iki 17 metų, turėjo paruošti skirtingas programas dviem turams. Vienas iš projekto tikslų ‒ propaguoti lietuvišką muziką, todėl antrajame ture buvo privalomas lietuvių kompozitoriaus kūrinys. Muzikantai varžėsi dviejose grupėse, trijose amžiaus kategorijose. 40 atlikėjų iš Lietuvos, Estijos, Latvijos, Prancūzijos, Armėnijos, Jungtinės Karalystės ir Italijos vertino dvi tarptautinės komisijos, kurių sudėtyje dirbo žymūs pedagogai, savo instrumento virtuozai.

Stygininkų vertinimo komisijoje dalyvavo: pirmininkas Zakhar Bron (Vokietija / Šveicarija), Blagoja Dimcevski (Prancūzija), Kaido Välja (Estija), Dace Zālīte-Zilberte (Latvija). Pianistus vertino: pirmininkas Ventis Zilberts (Latvija), Ivetta Dimcevski (Prancūzija), Audronė Žigaitytė-Nekrošienė (Lietuva).

Ne tik klausytojus, bet ir komisijos narius sužavėjo individualūs išskirtiniai pasirodymai, todėl nugalėtojams buvo skirti net du Grand Prix apdovanojimai, kuriuos pelnė smuikininkė Sofia Elena Demetriades iš Jungtinės Karalystės ir Nacionalinės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos pianistas Povilas Norkūnas. Visi į antrąjį turą patekę atlikėjai buvo apdovanoti 1‒3 vietų Laureato diplomais ar diplomais.

Mūsų gimnazijai konkurse atstovavo mokytojos N. Prascevičienės parengti smuikininkai Bernadeta Januškaitė ir Paulius Ubartas, jiems akompanavo koncertmeisterė Daiva Ramunė Šulcaitė. Pauliaus grojimas buvo įvertintas diplomu, o jauniausia šio konkurso dalyvė Bernadeta, pelniusi 1 vietos Laureato diplomą, sulaukė nemažai komisijos narių ir klausytojų dėmesio. Pianistams konkurse gimnazijai atstovavo mokytojos Marijos Kaubrienės mokinė Martyna Vedeckytė, pelniusi diplomą, ir du mokytojos Raimondos Sližienės parengti mokiniai: Danielė Daukšaitė ir Povilas Ušinskis. Pastarasis laimėjo 3 vietos Laureato diplomą.

Birželio 14‒17 dienomis vykusį konkursą apvainikavo šeštadienį Valstybiniame Šiaulių dramos teatre surengta nugalėtojų apdovanojimo šventė ir laureatų koncertas. Šiame renginyje kartu su jaunaisiais atlikėjais atliekant lietuvių kompozitorių kūrinius dalyvavo Šiaulių kamerinis orkestras „Camerata Solaris“,  meno vadovas ir dirigentas Vilhelmas Čepinskis. Šis renginys nebuvo trumpas, tačiau jame netrūko pozityvių emocijų, dovanų, dėmesio, padėkų ir, žinoma, muzikos. Po laureatų vertinimo komisijų parinktų kūrinių atlikimo, koncertą pratęsė maestro smuikininkas Zakhar Bron ir geriausio koncertmeisterio nominaciją pelniusi pianistė Irina Vinogradova, kurie paskutinį kūrinį sugrojo kartu su orkestru „Camerata Solaris“. Renginį koordinavo ir vedė R. Sližienė.

Birželio 19 dieną konkurso dalyviai koncertavo šiauliečiams Šiaulių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedroje.

Birželio 20‒22 dienomis Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos koncertų salėje vyko profesoriaus Zakhar Bron vedamas V tarptautinis meistriškumo seminaras ,,Skambančios stygos“. Dalyvauti profesoriaus atvirose pamokose atvyko smuikininkai iš Latvijos, Estijos, Prancūzijos ir Lietuvos. Profesinėmis žiniomis dalijosi profesorius Blagoja Dimcevski ir kiti lektoriai. Paskaitą „Viskas apie smuiką“ pravedė Lietuvos ir pasaulio styginių instrumentų restauratoriaus ir gamintojas, meistrystės mokytojas Gerardas Rūkas.

Grandiozinis Šiaulius ir Lietuvą reprezentuojantis renginys įvyko. Lieka pasidžiaugti jo rezultatais ir sėkme, kurios nebūtų įmanoma pasiekti be visų dalyvių, partnerių ir rėmėjų. Gimnazija nuoširdžiai dėkoja: Šiaulių „Dagilėlio“ dainavimo mokyklai ir Valstybiniam Šiaulių dramos teatrui už suteiktą paramą naudojantis koncertų salėmis ir kitomis erdvėmis bei betarpiškai teiktomis paslaugomis; Šv. Kazimiero ordinui ir Šiaulių apskrities komtūrui Kazimierui Alminui už leidinio paruošimą ir išleidimą; Šiaulių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedrai, Visit Šiauliai, Šiaulių miesto koncertinei įstaigai „Saulė“, Šiaulių 1-ajai muzikos mokyklai, Šiaulių profesinio rengimo centro Verslo ir prekybos skyriui, bitininkams Romai ir Virginijui Mačiams, mokinių tėveliams už bendradarbiavimą, pagalbą ir paramą; prof. Sauliaus Sondeckio šeimai už gimnazijai padovanotą smuiką ir firmos „Larsen Strings“ stygas-prizus; UAB „Rūta“, Šv. Kazimiero ordinui, Lietuvos muzikų sąjungai, UAB „Sidabrinis medis“ už finansinę paramą, skiriant specialiuosius prizus laureatams; grožio salonui „Gama Galant“ už jaunųjų atlikėjų sceninės išvaizdos puoselėjimą; Šiaulių miesto savivaldybei už užtikrintą finansavimą. Taip pat dėkojame informaciniams rėmėjams: Šiaulių televizijai, LRT televizijai, Etaplius, dienraščiui „Šiaulių kraštas“, radijo stočiai „RS2“ už sklaidą ir visiems prisidėjusiems įgyvendinant šį projektą.

Meninio ugdymo skyriaus vedėja Irida Motekaitienė

Foto: https://www.sondeckis.lt/sondeckiokonkursas/

Kategorijos: Uncategorized.

Komentavimo galimybė išjungta.